Gdzie po części do jachtu?

Kto z nas nie marzył kiedyś o własnym jachcie? Wszędzie na świecie posiadanie własnej łajby powoduje od razu podniesienie statusu. Prawdziwa zabawa i przygoda zaczyna się wtedy, gdy kupimy jakiegoś starego trupa i zaczniemy go remontować. Potem jak już zbudujemy swoją wymarzoną łajbę, to przecież wieczna ona nie będzie. Jakoś trzeba ją przygotować do zimy, czasem trzeba gdzieś przewieźć, zabezpieczyć i przygotować do kolejnego sezonu.

Transport

Najlepiej Jacht remontuje się jak mamy go na własnej działce. Przy własnym domu. Oczywiście jeżeli mamy takie możliwości. Do transportu mamy cały szereg odpowiednich przyczep. Możemy też zrobić sobie tak zwanego samoróba. Mimo wszystko przyda nam się do tego jakiś wózek i wyciągarka.

Po sezonie

Okres posezonowy to idealny czas na przygotowanie jednostki pływającej do zimowania. Zapobiegnie to często kosztownym i trudnym naprawom w następnym sezonie i pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu i nerwów. Dzięki temu czas na przygotowanie łodzi do pływania będzie znacznie krótszy. Przygotowania zaczynamy od dokładnego umycia łajby na zewnątrz i od środka. Dokładnie czyścimy wszystkie kabiny, szafki i szuflady. Zabezpieczamy wazeliną uszczelki, opróżniamy toaletę i opróżniamy wszystkie zbiorniki z wodą. Silniki, żagle, maszty i co się tylko da przechowujemy po dachem. Łódź należy ustawić ze spadkiem i przykryć ją plandeką, aby do środka nie dostawała się woda. Wmontowujemy również akumulator, a jeżeli silnik nie daje się zdemontować zabezpieczmy go przed działaniem mrozów. Całość zabezpieczamy preparatem antyporostowym.

Części zamienne, wyposażenie

Ten czas, kiedy nie pływamy jest dobry do zrobienia przeglądu i uzupełnienia i wymiany osprzętu. Sprawdzamy wszystkie bloczki, liny, wzmocnienia i tym podobne. Sklep żeglarski mazuria.com ma niesamowicie bogatą ofertę i czytelne menu. Możemy dzięki temu pogrupować sobie brakujące części i wybrać z katalogu. Od części zamiennych do silnika po wyposażenia wnętrza kabiny. Ten czas można tez wykorzystać na usprawniania i udoskonalenia naszego jachtu przed kolejnym sezonem.

Malowanie

Niewątpliwie dokładny przegląd kadłuba ochroni nas przed niepotrzebnymi kosztami i sprawi, że nasza łajba będzie nam służyć przez wiele, wiele lat. W zależności od rodzaju kadłuba mamy cały wybór farb i środków do konserwacji kadłuba. W przypadku łódek z żywicy poliestrowej sprawdzamy, czy nie ma żadnych pięknieć czy innych uszkodzeń. Jeżeli takie znajdziemy, nawet niewielkie, warto się nimi zająć. W czasie zimy mogą się powiększyć i znacznie utrudnić naprawę. A na pewno zaoszczędzi nam to czas do przygotowania łódki. Możemy sobie tez przemyśleć sprawę malowania i nie tylko odświeżyć jacht, ale wprowadzić jakieś zmiany, większe czy mniejsze, na przyszły sezon.
Odpowiednio zadbana łódka będzie nas cieszyć każdego sezonu. Warto poświecić ten czas na jesień, gdyż zwykle żeglujemy krótko. Szkoda byłoby tracić cenny urlop na zmaganie się z awariami, które wynikają z naszego zaniedbania.

Możesz również polubić…