Zacznij karierę od stażu

Wielu młodych ludzi po zakończeniu nauki lub studiów staje przed wyborem dalszej ścieżki zawodowej. Absolwenci często swoje pierwsze kroki kierują do przyuczelnianych biur karier. Niektórzy rejestrują się w urzędach pracy z nadzieją uzyskania skierowania na płatny staż. To bardzo dobry kierunek, bo w dobie rynku pracownika po odbyciu stażu są naprawdę duże szanse na otrzymanie propozycji zatrudnienia. Jest bardzo wiele argumentów za tym, aby rozpocząć swoją karierę zawodową od stażu. Przede wszystkim możemy dobrze poznać środowisko pracy, skonfrontować wiedzę zdobytą w szkole lub na uczelni z praktyką, zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, nauczyć się wielu nowych rzeczy.

Administracja, finanse, kariera

Firmy organizujące staże chcą w jak największym stopniu przygotować sobie przyszłych pracowników. Co więcej, staż jest znakomitą okazją do poznania struktury organizacyjnej firmy lub instytucji. Będąc na stażu nawiązujemy nowe kontakty i możemy uczyć się od bardziej doświadczonych pracowników. W przypadku skierowania na staż za pośrednictwem urzędu pracy można liczyć na stypendium stażowe w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych (obecnie jest to 1033, 70 zł). Za każde 30 dni odbywania stażu przysługuje nam 2 dni wolnego. Decydując się na rozpoczęcie stażu powinniśmy traktować go jak normalną pracę. Obowiązuje nas kodeks pracy, regulamin pracy stosowany przez organizatora stażu. Nie ma mowy o notorycznym spóźnianiu się lub nieusprawiedliwionych nieobecnościach.

 

Pamiętajmy, że staż daje nam szansę do zaprezentowania się pracodawcy. Warto zrobić dobre wrażenie, dać się poznać jako osoba pracowita, godna zaufania i odpowiedzialna. Nawet jeśli nie będzie możliwości zatrudnienia w firmie, w której odbywaliśmy staż, zyskujemy bardzo cenny atut na rynku pracy – doświadczenie. Przy poszukiwaniu pracy możemy wpisać w CV odbyty staż. Taka informacja z pewnością zainteresuje rekrutera i może być jednym z ważniejszych argumentów decydujących o zaproszeniu nas na rozmowę kwalifikacyjną. Nie można też zapominać o nowych kontaktach. Jednym z najbardziej popularnych sposobów szukania pracy jest wywiad wśród znajomych. Ktoś może nas przecież polecić innej firmie, wystawić dobre referencje. Jeśli tylko zależy nam na podjęciu pracy, wcześniej odbyty staż na pewno nas do tego przybliży.

Możesz również polubić…