Finanse

Świat finansów niewątpliwie jest pasjonujący. Wpływa na niego bardzo wiele czynników i on wpływa na większość rzeczy, które dzieją się na całym świecie. Mamy do czynienia z różnymi rodzajami instytucji finansowych. Bez względu jednak no to jakiego rodzaju to instytucja jej celem jest zarąbanie pieniędzy. Najczęściej to zarabianie polega na udzielanie kredytów i pożyczek dla różnych instytucji jak i osób prywatnych. Nasze finanse osobiste powinny być czymś o co bardzo dbamy. Zdecydowanie warto wprowadzić odpowiednią higienę w sferze finansów osobistych, pozwoli nam to spokojnie żyć i nie przejmować się tym, co przyniesie jutro. Postaram się przedstawić kilka pomysłów na to, jak sprawić, żeby finanse osobiste prezentowały się jak najlepiej.

Budżet

Każde planowanie zmiany w życiu to wprowadzenie budżetu. Zdecydowanie większość specjalistów od finansów osobistych poleca, aby zacząć zmianę podejście do pieniędzy od zbudowania budżetu na następny miesiąc. Pomoże nam to w zapanowaniu nad wydatkami, pozwoli poznać swoje słabe strony, sprawdzić którędy ewentualnie wyciekają nam pieniądze. Taka wiedza będzie bardzo przydatna. Robienie budżetu pozwoli nam na zaplanowanie wydatków z wyprzedzeniem, co pozwoli nam na zapanowanie nad zachciankami. Oczywiście jakiś procent dochodów musimy na zachcianki zostawić.

Automatyczne przelewy

Nic tak pozytywnie nie wpływa na nasze dobre samopoczucie jak odpowiednio stabilne finanse. Warto jest wiedzieć, jak sprawić, aby nasze oszczędności rosły systematycznie a my jedynie będziemy z tego korzystać za jakiś czas. Pierwsza sprawa, to ustanowienie automatycznych zleceń określonych kwot pieniędzy. Dzięki temu jak przyjdzie wypłata to od razu wpłacamy pieniądze na fundusz oszczędnościowy lub konto emerytalne i o nich zapominamy. Musimy gospodarować bez tej kwoty.

Tnij koszty stałe

Warto jest ciąć stałe koszty. Może się to wydawać naiwne, ale zaoszczędzone 10 zł miesięcznie daje 120 zł w skali roku i 1200 zł w 10 lat. Czy to mało czy dużo sami zdecydujecie, zaoszczędzenie 10 zł nie powinno Wam sprawić żadnych kłopotów. Taki drobne oszczędności, jednak systematyczne potrafią zdziałać cuda. Dzięki dobremu podejściu, wiele osób potrafi oszczędzać każdego roku solidne ilości pieniędzy. Przykład? Karta do bankomatu, której nie używamy. Zazwyczaj taka karta kosztuje kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie. Już mamy oszczędność. Rezygnacja z usług z których nie korzystamy. Zapewne jakieś znajdziecie w swoim życiu jak dodatkowe kanały tv itp.

Możesz również polubić…