Co warto dziś studiować?

Studia stają się dziś niemal obowiązkowe. Jeśli ktoś ich nie ma, to może mieć trudności z odnalezieniem się na rynku pracy, a już na pewno ze znalezieniem pracy dobrze płatnej, docenianej przez społeczeństwo. Jakie studia warto dziś wybrać? Czy każdy kierunek jest warty uwagi? Warto wiedzieć co robić, aby być pożądanym pracownikiem na rynku pracy.

Studiuj właśnie to

Jeśli chcemy dobrze zarabiać, to warto wybrać takie studia jak na przykład administracja albo prawo. Szczególnie ten drugi kierunek jest naprawdę przyszłościowym. Oczywiście dziś jest coraz więcej osób, które ukończyły prawo. Dawniej była to tylko i wyłącznie elita. Dziś prawo jest w zasięgu ręki niemal każdego, kogo tylko stać na studiowanie przez kilka ładnych lat.

Kierunki, których należy unikać!

Na pewno powinniśmy unikać takich kierunków jak ekonomia, politologia, pedagogika. Każdego roku tysiące absolwentów tych kierunków kończy swoją edukację i wkracza na rynek pracy. Nie ma jednak pracy dla nich wszystkich. Można nawet powiedzieć, że tylko kilka procent z nich ma szansę pracować w swoim zawodzie. Zresztą wystarczy spojrzeć na dzisiejszy kryzys w wielu zawodach jak na przykład w zawodzie nauczycieli, aby zauważyć, że nauka w tym kierunku nie ma większego sensu.

Ile dziś tak naprawdę kosztują studia?

Wiele osób uważa, że studia to tylko i wyłącznie czesne, które jesteśmy zmuszeni opłacać jeśli chcemy studiować zaocznie. Nie jest to jednak prawda, ponieważ istnieje masa innych kosztów, o których zazwyczaj nie pamiętamy, nie myślimy. Musimy przecież na zajęcia dojechać, opłacić nocleg jeśli odbywają się one w innym mieście. Trzeba coś jeść, a także kupować książki, dostęp do multimediów, artykułów itp. Według różnych statystyk średnio wydajemy około 600-800 złotych miesięcznie na studia. Niektóre kierunki wymagają jednak znacznie wyższych opłat. Rekordziści potrafią na naukę wydać kilka tysięcy złotych każdego miesiąca.

A może rezygnować ze studiów?

Rezygnacja ze studiów jest bardo złym i nieodpowiedzialnym krokiem. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że osoby bez studiów nie mogą wykonywać odpowiedzialnych prac. Absolwenci uczelni wyższych zawsze mogą jednak sięgnąć po łopatę, jeśli będzie taka potrzeba. Społeczeństwo nadal docenia i musi doceniać wykształcenie choć coraz częściej do głosu dochodzą ludzie, którzy śmieją się z tego, że ktoś się uczył, a dziś zarabia mniej. Musimy zastanowić się nad tym czy chcemy całe życie być prostym niczym niewyróżniającym się człowiekiem, czy może chcemy osiągnąć coś więcej.

 

Możesz również polubić…