Czy warto wydawać pieniądze na zabawki?

Pytanie określone wyżej w temacie niniejszego artykułu zdaje się być w miarę oczywiste – no jasne, że warto wydawać pieniądze na nasze pociechy! Przecież to one w dużej mierze stanowią cel naszego życia i wszelkich starań zawodowych podejmowanych po to, aby nasze latorośle miały się, najzwyczajniej w świecie, lepiej od nas. Wiedzą to w dużej mierze rodzice, lecz tej odwiecznej prawdy są również świadome całe sztaby marketingowe sklepów z wyposażeniem i zabawkami dla dzieci, które zdają się wręcz sugerować, wbrew podstawowemu rozsądkowi i nabywanej wraz z nieubłagalnie upływającymi latami życia logice, że im więcej, tym lepiej, a ilość należy stawiać ponad jakość. Zastanówmy się jednak, czy tak jest w istocie…

Wielu z nas pamięta jeszcze czasy (jakże beztroskie i jakże, co należy oddać z niemałym smutkiem, odległe!) kiedy sami byliśmy dziećmi. Pamiętamy lata zupełnie dziecięce, następnie lata przedszkolne i początek kariery szkolnej z prawdziwego zdarzenia. Pamiętamy też nasze ukochane zabawki dla dzieci. A jeżeli nasza pamięć sięga też stosunkowo daleko, nie tylko do konkretnych wydarzeń z dzieciństwa czy postaci, które wtedy w naszym krótkim jeszcze życiu odcisnęły największe piętno, ale i do naszych odczuć towarzyszących tamtym latom, to z pewnością uzmysłowimy sobie, że nie ilość, ale jakość zabawek była wyznacznikiem tego, jak dobrze się nimi bawiliśmy. Nie cena, nie wartość wypisana na sklepowym cenniku czy naklejce na produkcie, ale czas poświęcony przez rodziców był dla nas tak naprawdę czymś ważnym. Nie prosiliśmy rodziców, aby kupili nam jak najdroższe rzeczy, chcieliśmy zatem ich opieki, zaangażowania i zainteresowania. I to jest prawdziwą wartością, zwłaszcza zaś współcześnie!

Podsumowując, jak najbardziej warto wydawać pieniądze na takie rzeczy jak zabawki czy gry dla dzieci i nie ma w tym nic złego, a stanowi to wręcz ewidentny dowód na troskę i nasze rodzicielskie zaangażowanie w proces rodzicielski! Mimo tego powinniśmy jednak wychodzić z założenia, że nie warto psuć dzieci kupowaniem im co chwilę nowych zabawek, gdyż ani nie ucieszą się z tego faktu zbyt mocno, ani też nie spowodujemy, że będą przywiązani do nich na dłuższy czas. Zdecydowanie zatem jakość jest lepsza niż ilość i wydawać pieniądze na gry czy zabawki jak najbardziej warto, pod warunkiem jednak, że niosą one ze sobą jakąś rzeczywistą, ukierunkowaną na faktyczne dobro i rozwój dziecka, wartość! A wychodząc z takiego podejścia zawsze będziemy wiedzieć, czy w danej sytuacji faktycznej warto kupić kolejną grę planszową lub maskotkę, czy raczej nie warto!

Możesz również polubić…