Jak bank weryfikuje wnioski kredytowe?

Niezmiernie rzadko zdarza się taka sytuacja, w której ktoś stwierdzi, że ma wystarczającą ilość pieniędzy. Przeważnie występuje ich deficyt i z łatwością można znaleźć cel, na jaki spożytkowałoby się pieniądze gdyby trafił się niespodziewany zastrzyk gotówki. Gdy zaczyna brakować pieniędzy, to wiele osób sięga po instrument finansowy jakim jest kredyt pieniężny. Nie każdy jednak, kto jest zainteresowany otrzymaniem kredytu będzie mógł go dostać.

Kto ma największą szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego?

O pożyczkę można się starać albo w banku albo też w poza bankowej instytucji finansowej. W tym drugim przypadku otrzymanie pieniędzy jest o wiele prostsze, zwłaszcza gdy w grę wchodzą pożyczki na krótki termin. Takie pożyczki udzielane są przeważnie po okazaniu dowodu osobistego. Jedynym ich minusem może być to że pożyczkę trzeba spłacić w krótkim czasie, a ponadto udzielana jest na niewielką kwotę. Jeżeli komuś zależy na pożyczeniu większej gotówki, musi złożyć w banku stosowny wniosek kredytowy. Bank przed udzieleniem zgody na pożyczkę sprawdzi dokładnie jaka jest zdolność kredytowa wnioskodawcy.

W jaki sposób bank sprawdza zdolność kredytową?

To, czy zdolność kredytowa zostanie zweryfikowana pozytywnie zależy od kilku czynników. Można w tym przypadku wskazać zarówno czynniki ilościowe jak i czynniki jakościowe. W przypadku analizy ilościowej bierze się często pod uwagę chociażby to jak kształtują się dochody w skali miesiąca, ile pieniędzy jest potrzebne na bieżące utrzymanie (w tym wszystkie opłaty), a także to czy na wnioskodawcy ciążą jakieś wcześniejsze zobowiązania finansowe. Drugi rodzaj analizy dokonywanej przez bank, to analiza ilościowa. W tym przypadku bank sprawdza to na ile przyszły pożyczkobiorca będzie w stanie się regularnie wywiązywać się z podjętego zobowiązania finansowego. Głównie chodzi tu o wiek wnioskodawcy, jego stan zdrowia czy też ilość osób jakie pozostają na jego utrzymaniu. Im bardziej korzystnie wypadnie cały bilans, tym większe szanse ma się na otrzymanie kredytu gotówkowego z banku. Instytucją, która gromadzi wszelkie dane dotyczące historii kredytowej jest Biuro Informacji Kredytowej. To właśnie w nim instytucje finansowe zaciągają informacje dotyczące tego czy kredytowi wnioskodawcy wywiązywali się z regularnej spłaty rat wcześniejszych kredytów. Każdy może sprawdzić swoją historię kredytową. Warto to zrobić przed złożeniem wniosku do banku, dzięki temu można uniknąć wielu przykrych niespodzianek przy weryfikacji zdolności kredytowej.

 

Możesz również polubić…