Jak pożyczyć pieniądze poza bankiem?

Jako pierwsza myśl o dodatkowej gotówce pojawia się przeważnie wizja kredytu bankowego i oczywiście trudności, jakie są związane z jego zaciągnięciem. Aby móc liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe ze strony banku, na przykład na zakup mieszkania, nie dość że trzeba przedstawić zaświadczenie o regularnych i to najlepiej wysokich zarobkach, jak również warto mieć przejrzystą historię kredytową. Zdecydowanie większą szansę na duże pieniądze mają osoby młode piastujące wysokie stanowiska, które cieszą się dobrym stanem zdrowia. Na zdolność kredytową składa się bowiem bardzo wiele czynników. Co mogą zrobić osoby znajdujące się w gorszej sytuacji, które otrzymają od banku negatywną ocenę zdolności kredytowej? Dla takich osób rozwiązaniem będą inne instytucje finansowe.

Kredyt poza bankiem

Dla wielu osób kredyt równa się pożyczce gotówkowej udzielanej przez bank. Warto mieć na uwadze, że pożyczkę można otrzymać nie tylko w banku. Na rynku usług finansowych funkcjonuje wiele firm poza bankowych, które wśród swoich usług mają także udzielanie pożyczek. Czy taka oferta jest bezpieczna? Od pewnego czasu prawo bankowe reguluje udzielanie pożyczek. Specjalna ustawa dokładnie określa na jakich zasadach mogą być udzielane pożyczki gotówkowe, tak by nie zostały uznane za lichwę.

Umowa to podstawa

Wszelkie zobowiązania finansowe należy zaciągać tylko i wyłącznie w oparciu o umowę sporządzoną na piśmie. Powinny się w niej znaleźć wszystkie szczegółowe warunki na jakich udzielana jest pożyczka. Chodzi między innymi o to, kto i komu pożycza pieniądze, w jakiej kwocie oraz na jaki czas. Ważne, aby dokładnie wyszczególnić również warunki spłaty. Gdy pojawią się jakiekolwiek problemy, to właśnie w oparciu o umowę pożyczki można dochodzić przed bankiem swoich praw.

Na co można wydać pożyczone pieniądze?

Instytucje finansowe, które udzielają pożyczek poza bankowych nie wymagają przeważnie od swoich klientów deklaracji na co wydawane są pożyczone pieniądze. Klient może z nimi zrobić de facto co chce, pod warunkiem, że spłaci zaciągnięte zobowiązanie w wyznaczonym terminie. Jaki będzie to termin? Wszystko zależy od tego, co zostało zawarte w umowie. Przy pożyczkach na krótki czas zazwyczaj jest to miesiąc albo dwa. Im wyższa kwota pożyczonych pieniędzy, tym dłuższy może być okres spłaty. Firmy udzielające pożyczek na krótki czas, zazwyczaj zastrzegają w umowie, że pożyczonych pieniędzy nie można spłacić przed czasem. Warto zwracać uwagę na takie zapisy w umowach, ponieważ mogą one generować dodatkowe koszty.

 

Możesz również polubić…