Auto na raty

W mediach coraz częściej pojawiają się piękne reklamy, które maja zachęcić nas do zakupu samochodu na kredyt. W tego typu spotach pojawia się często rata w wysokości 300- 400 zł. Mało kto, w ciągu 30 sekund emisji doczyta mały druk, pojawiający się na planszy u dołu ekranu, który mówi o tym, że kalkulacja dotyczy kredytu 50/50. Jest to kredyt, który zakłada, ze klient dokona 50% wpłaty ( wkładu własnego), a drugie 50% będzie rozłożone na raty. Stąd wynikają właśnie tak niskie raty kredytu. Pojawia się jednak pytanie, czy w ogóle opłaca się kupować samochód na raty, zwłaszcza kiedy mówimy o pojeździe nowym, zakupionym w salonie. Okres kredytowania, wynosi zwykle 5-7 lat. Przez ten czas, jak zapewniają eksperci, nasze auto straci na wartości kilkukrotnie. Można powiedzieć więcej, jego wartość spadnie w momencie, kiedy wyjedziemy nim z salonowego parkingu. Jeśli będziemy chcieli sprzedać nasz skredytowany samochód za 5 lat i policzymy sobie, ile za niego zapłaciliśmy, z pewnością złapiemy się za głowę. To absolutnie zupełnie nieopłacalna inwestycja.

Koszty rat

Zresztą, w ogóle zakupu auta nie można nazwać inwestycja. Chyba, ze jest to zakup firmowy i ma nam służyć do prowadzenia biznesu – na przykład autobus, mający przewozić zarobkowo ludzi. Kiedy jednak mówimy o zakupie prywatnym i auto ma nam służyć również do celów prywatnych, kredyt nie ma tutaj racji bytu. Zwolennicy takich kredytów twierdza, ze kupując samochód w ten sposób, mamy przynajmniej gwarancję, że się nie zepsuje. Pamiętajmy jednak, ze gwarancja jest z reguły krótsza, niż okres kredytowania. Warto również dodać, ze okres gwarancji, jest obliczony przez specjalistów inżynierów, którzy faktycznie maja pewność, że auto się nie zepsuje. Jednak niestety często jest tak, że po okresie gwarancji, zaczynamy mieć z samochodem problemy. Rośną więc koszty jego utrzymania i napraw, a my nadal płacimy za niego raty kredytu. Nie możemy go również sprzedać. Jeśli chodzi o samochody, warto więc kupić samochód starszy ale koniecznie za gotówkę.
Bywają wyjątki, kiedy warto kupować samochód nowszy na raty. Wydaje się, że dobrym momentem jest gdy firma sprzedaje 2 lub 3 letnie auto. Wtedy taki samochód jest jeszcze dość nowy, a jednocześnie znacznie tańszy niż zakupiony bezpośrednio w salonie. To zdecydowanie jest sposób na oszczędzenie sporej kwoty naszej gotówki. Ja osobiście właśnie takie kupowanie samochodu preferują najbardziej i staram się takiej zasady trzymać. Pozwala to w moim odczuciu jeździć nowym samochodem za relatywnie niewielkie pieniądze.

 

Możesz również polubić…