Jak otworzyć warsztat samochodowy

Liczba pojazdów samochodowych w Polsce stale wzrasta. I z pewnością nie zacznie ona spadać. Samochody są coraz bardziej ekonomiczne, co zmniejsza koszty ich utrzymania, a przy tym coraz więcej jest modeli hybrydowych, bądź całkowicie elektrycznych, dlatego znajdują coś dla siebie nawet osoby przejmujące się losem naturalnego środowiska oraz zanieczyszczeniami generowanymi do powietrza. Coraz większa liczba aut natomiast w logiczny sposób przekłada się na coraz większe zapotrzebowanie na serwisy trudniące się mechaniką samochodową. Dlatego otwarcie tego typu interesu jest bezpieczną opcją, gdyż na brak zleceń nawet młoda firma nie będzie mogła się skarżyć.

Pierwsze kroki

Warsztat samochodowy to tak naprawdę cała gama różnorodnych usług. Naprawy mechaniczne i elektroniczne, przeglądy, lakierowanie, malowanie, wulkanizacja opon, montowanie i wymiana części oraz płynów – to jedynie część oferty każdego warsztatu samochodowego. Na to, jak założyć warsztat samochodowy, nie ma konkretnego przepisu. Jednak dzięki kilku ogólnym wskazówkom cały proces może przebiec bezproblemowo. Aby wykonywać tego typu fach, nie jest wymagane żadne szczególne zezwolenie. Natomiast to, co będzie najbardziej potrzebne, to środki finansowe. Nakłady pieniężne są niezbędne, gdyż do warsztatu samochodowego potrzeba wielu specjalistycznych maszyn oraz sprzętów, które bywają bardzo kosztowne. Mogą to być urządzenia do geometrii, podnośniki samochodowe, mierniki, prasa hydrauliczna, komplety kluczy oraz wiele innych sprzętów.

Niezbędne formalności

Jednak jak założyć warsztat samochodowy w taki sposób, aby wszystko odbyło się zgodnie z wymogami prawa? Wszystko należy zacząć od zarejestrowania nowej firmy w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Następnie, najpóźniej dzień przed przystąpieniem do sprzedaży usług oraz części, należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym odpowiedni formularz. Jest to dokument o nazwie VAT-R, który służy do rejestracji właściciela firmy jako płatnika podatku od towarów i usług. Należy również obowiązkowo nabyć kasę fiskalną.

Niezależnie od tego, czy otwierany warsztat samochodowy ma być w założeniu gigantem, czy też niedużym warsztatem na przedmieściach, w którego ofercie jest wyłącznie wulkanizacja opon, przepisy prawa są zawsze te same i obowiązują każdego. Warto być zorientowanym jeszcze zanim przystąpi się do otwierania działalności gospodarczej. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu oraz ewentualnych naruszeń przepisów.

Możesz również polubić…