Czy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Planujesz rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i zastanawiasz się, z czym to się wiąże? Chcesz się dowiedzieć, czy jest to opcja opłacalna? Dowiedz się, czym dokładnie jest tego rodzaju firma oraz jakie zalety wiążą się z jej założeniem. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza – czym jest? 

Każda osoba, która na terenie Polski planuje rozpocząć świadczenie usług lub sprzedaż produktów jest zobowiązana do założenia firmy. Tylko wtedy takie działanie jest legalne i zgodne z obowiązującym prawem. Istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie biznesu, jednak najbardziej popularnym jest tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza. Do jej charakterystycznych cech zalicza się między innymi:

  • zorganizowany charakter,
  • wykonywanie obowiązków i świadczeń w imieniu założyciela,
  • praca odbywa się w sposób ciągły,
  • celem biznesu jest przede wszystkim zarobek. 

Warto wiedzieć, iż w momencie, gdy biznes w ciągu 60 miesięcy nie przynosi przedsiębiorcy 50% minimalnego wynagrodzenia w Polsce na dany rok, to nie jest on zobowiązany do rejestracji firmy w urzędzie. W każdej innej sytuacji działalność gospodarczą należy wpisać do rejestru CEIDG, rozumianego jako Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Warto zrobić to z pomocą specjalistów, których można znaleźć między innymi w M&B Biuro Rachunkowe. Doświadczeni profesjonaliści doradzą w wyborze najlepszej opcji opodatkowania oraz pomogą w wypełnieniu wszelkiej dokumentacji. 

Czy warto mieć jednoosobową działalność gospodarczą? 

Wniosek do CEIDG można złożyć zarówno osobiście w najbliższym urzędzie, jak i też w formie online, za pomocą oficjalnej strony internetowej. W momencie, gdy przedsiębiorca dokona tego obowiązku, możliwe jest rozpoczęcie działań, mających na celu zysk. Należy pamiętać, że posiadanie firmy to spory obowiązek. Jednoosobowa działalność gospodarcza w porównaniu do innych form prowadzenia biznesu wiąże się jednak ze sporą liczbą zalet, dlatego właśnie wiele osób się na nią decyduje. 

Niski podatek dochodowy 

Każdy, kto uzyskuje dochód z prowadzonych działań zarobkowych, ma obowiązek płacić podatki. Ich wielkość wiąże się przede wszystkim z wysokością otrzymywanego wynagrodzenia. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mają możliwość odliczenia kosztów poniesionych z wydatkami. Trzeba jednak pamiętać, aby wszystkie tego rodzaju formy odliczeń dokładnie i rzetelnie dokumentować.  W tym bardzo często pomaga zewnętrzna obsługa księgowa

Sieć kontaktów 

Wiele profesjonalnych firm decyduje się na współpracę z właścicielami jednoosobowych działalności gospodarczych, ponieważ mogą oni wystawiać faktury. Kontrahenci, decydując się na takie działanie, nie są więc zobligowani do odprowadzenia podatków czy składek na ZUS. To natomiast umożliwia zdobycie sieci kontaktów właścicielom firm, która pozwala na rozpromowanie i wsparcie biznesu.

Niezależność finansowa i czasowa

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które marzą o niezależności zawodowej. Tego rodzaju forma prowadzenia biznesu umożliwia bowiem prowadzenie działań w dowolnym dla właściciela firmy czasie i miejscu. Do głównych obowiązków takiej osoby należy bowiem dążenie do postawionych sobie celów finansowych i rozwojowych, natomiast ich realizacja może odbywać się niezależnie od innych.

Możesz również polubić…