Czy warto kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Wiele osób zastanawia się, czy warto wykupić dodatkowe, prywatne ubezpieczenie na życie. Wątpliwości dotyczą w szczególności kwestii finansów, gdyż panuje przekonanie, że nie każdego stać na tego typu wydatki. Prywatne ubezpieczenie zapewnia jednak wiele komfortu w porównaniu z opieką refundowaną przez NFZ. Przede wszystkim zaoszczędzony zostaje czas, którego nie trzeba poświęcać na długie wyczekiwanie w kolejkach. Prywatne ubezpieczenie medyczne to także szybszy dostęp do badań oraz zabiegów na wysokim poziomie. Dlatego warto mieć na uwadze własne zdrowie i rozważyć to dodatkowe świadczenie.

Jak wygląda dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatnie ubezpieczyć się może każdy, kto mieści się w przedziale wiekowym 18 – 65. Szczegółowe warunki, z którymi należy się zapoznać, zawsze zawarte są dokumencie, który osoba ubezpieczające się otrzymuje, czyli w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Taka polisa ubezpieczeniowa domyślnie działa jedynie na terenie Polski, jednak można wykupić dodatkowy zakres działania, dzięki któremu ubezpieczenie będzie obowiązywało również poza granicami naszego państwa. Umowa ubezpieczeniowa zawierana jest na rok i przedłuża się automatycznie po upływie tego czasu. Można z niej oczywiście zrezygnować, ale należy pamiętać o złożeniu wypowiedzenia minimum 30 dni przed końcem obowiązywania polisy. Ubezpieczenie medyczne nie jest tym samym co ubezpieczenie na życie i wykupując je, otrzymuje się dostęp do świadczeń zdrowotnych takich jak badania, zabiegi oraz wizyty u lekarzy o różnych specjalizacjach. Ubezpieczenie na życie natomiast umożliwia uzyskanie konkretnie określonych świadczeń pieniężnych w przypadku ciężkich zachorowań, pobytów w szpitalu, czy też w razie wypadku.

Koszt i zakres ubezpieczenia

Cena za prywatną polisę medyczną może się wahać od 30 zł nawet do 120 i więcej. Wszystko zależy od tego, co ma wchodzić w zakres ubezpieczenia. Oprócz badań oraz zabiegów, ubezpieczenie tego typu zapewnia również inne usługi medyczne. Może to być USG, RTG, endoskopia, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, wszelkie badania laboratoryjne, ale także domowe wizyty lekarskie i pielęgniarskie, szczepienia przeciw grypie, ospie, odrze, wszelkiego rodzaju badania profilaktyczne, takie jak cytologia, mammografia, badania kardiologiczne, lipidogram. W zakres prywatnego ubezpieczenia wchodzi zazwyczaj także rehabilitacja, jednak często jest to świadczenie objęte określonym limitem.

Każde prywatne ubezpieczenie medyczne będzie dodatkowym, być może nawet niemałym kosztem do domowego budżetu. Jednak biorąc pod uwagę to, że ubezpieczeniem takim automatycznie objęty jest nie tylko ubezpieczony, ale także jego współmałżonek oraz dzieci, warto pomyśleć o takim dodatkowym wsparciu. W końcu zdrowie nasze i naszych najbliższych jest bezcenne.

 

Możesz również polubić…