Zadłużenie

Każdy kolejny raport instytucji monitorujących poziom zadłużenie naszego kraju pokazuje coraz wyższa wskaźniki. Jasno wynika z niego, że każdego roku przybywa nam zobowiązań do spłaty. Z roku na rok też coraz więcej osób wpada w poważne problemy finansowe ze względu na rosnące zadłużenie. Trudno sobie wyobrazić życie bez zakupów, jednak niekoniecznie musimy kupować na kredyt. Czasami warto odłożyć trochę pieniędzy i kupić jak uzbieramy odpowiednią ilość gotówki. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że daje nam nawyk kupowanie tylko wtedy, kiedy nas naprawdę na to stać. Często kupując towar z odroczoną płatnością mamy złudne wrażenie, że stać nas na takie zakupy, a tak naprawdę nie stać nas. O ile zadłużamy się na niewielkie kwoty, to jeszcze można przeżyć, chociaż jest to niebezpieczny proceder. Tak naprawdę kredyt, które można zaakceptować to kredyt hipoteczny i na samochód. Każdy inny kredyt może według mnie poczekać. Jak wobec tego kupować bez zadłużania się i korzystania z kredytów? Najprościej rzecz ujmując to kupować za gotówkę.

Kupuj za gotówkę

Jak wobec tego unikać zadłużania się? Unikać kart kredytowych i kupowania na raty? Najprościej rzecz ujmując odkładając pieniądze. Jeżeli planujemy zakup czegoś za 2000 zł i wiemy, że możemy to odłożyć w 3-4 miesiące to tak zróbmy. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy tego przedmiotu nie potrzebujemy w tym momencie. Zobaczycie jak wiele frajdy daje zakup czegoś za odłożone pieniądze, jak zobaczycie że coś macie i nie musicie tego spłacać. Daje to bardzo wiele pozytywnej energii.

Oferty 0%

Często tak bywa że w marketach sprzedających sprzęty elektroniczne są dostępne raty zero procent. Oczywiście takie rozwiązanie może pokazać się bardzo dobre, bo jeżeli faktycznie nie ma dodatkowych kosztów, to może warto zastanowić się nad tym i przemyśleć zakup z zerowym kosztem kredytu. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy taki kredyt otrzyma. Często jest tak, że bank odmówi nam zerowych rat w sytuacji gdy na przykład mamy złą historię kredytową. Wówczas może oczekiwać od nas ubezpieczenia.

Roztropne korzystanie

Kredytu są dla ludzi i można z nich korzystać. Należy to jednak robić w sposób przemyślany, dokładnie kalkulować i szacować czy nam się to opłaca, ile stracimy itd. Nie warto tylko po to, żeby posiadać kolejny przedmiot zaciągać kolejnego zobowiązania finansowania. Taka droga może doprowadzić do tego, że pewnego dnia nasze zadłużenie będzie zdecydowanie zbyt duże i nie będziemy w stanie udźwignąć jego spłaty.

 

Możesz również polubić…