Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Wybierając kredyt gotówkowy jak i każdy inny należy dokładnie sprawdzić warunki, ponieważ niewielkie detale mogą decydować o tym, ile finalnie nasze zobowiązanie będzie kosztowało. Dlatego przed zaciągnięciem kredytu powinniśmy jak najdokładniej sprawdzić oferty poszczególnych banków, bo może się okazać, że różnica dosłownie kilkunastu złotych to w całkowitym rozrachunku będzie znaczna kwota. Jak najlepiej porównywać koszty kredytu? Służy do tego RRSO. Warto wiedzieć jak wybrać kredyt dobrze.

Czym jest RRSO

Wskaźnikiem, który wskazuje jaki jest całkowity koszt kredytu jest RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Oznacza to ile dokładnie będzie kosztował nas kredyt zaciągnięty w banku, to pomaga podjąć decyzję jak wybrać kredyt. Wartość ta jest wyrażona w procentach oraz jeżeli podamy dokładną kwotę, to również kwotowo. Dzięki temu będziemy mogli w dość prosty sposób porównać poszczególne oferty banków. Warto wiedzieć, że RRSO uwzględnia wszelkie koszty związane z kredytem takie jak prowizja czy też jeżeli jest wymagane dodatkowe ubezpieczenie. Obowiązkiem banku i instytucji finansowych jest podawanie wartości RRSO. Możemy również w internecie sprawdzić sobie samodzielnie na kalkulatorach finansowych.

Kredyt z ubezpieczeniem

Wybierając kredyt zdecydowanie warto jest wybrać opcję z ubezpieczeniem. Pomoże nam to w sytuacji ciężkiej choroby jak i również na przykład utraty pracy. Oczywiście jest to związane z dodatkowymi kosztami w kredycie, jednak może to okazać się bardzo dobrym wyborem na przyszłość.

Dodatkowe warunki kredytu

Warto również sprawdzać dodatkowe warunki. Czasami bank na przykład wymaga, aby założyć konto bankowe co może również być związane z dodatkowymi kosztami, co również wpłynie na zwiększenie kosztów kredytu, tylko w inny sposób. Wystarczy, że za konto płacisz 5 zł i przy 3 latach kredytu to już 180 zł. Więc jak widać oszczędności wcale nie są takie małe i warto walczyć o każdą złotówkę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wybór rat czy mają być malejące czy równe. Ma to duże znaczenie w sytuacji, jeżeli zakładamy, że uda nam się szybciej spłacić kredyt czy też pożyczkę, wówczas warto przeanalizować układ rat i wysokość kapitału jak i odsetek w racie. To dużo nam powie o kosztach. Przed podpisaniem umowy warto również sprawdzić dokładnie warunki kredytu. Inaczej wygląda sprawa podczas tłumaczenia przez pracownika w banku a może to inaczej wyglądać na papierze. Zdecydowanie warto jest dokładnie wszystko sprawdzić, żeby nie być potem rozczarowanym jak nam przyjdzie płacić więcej niż myśleliśmy.

 

Możesz również polubić…