Kredyty celowe

Gdy na koncie zabraknie pieniędzy, a wydatki mnożą się w niespodziewanym tempie, to wiele osób nie wie co robić. Mimo iż statystycznie sytuacja Polaków w ostatnich latach znacznie się poprawiła, to wciąż niewiele osób buduje portfel oszczędności na czarną godzinę. Jak nie ma od kogo pożyczyć pieniędzy w trudnych chwilach, to jedynym rozsądnym rozwiązaniem zostaje zaciągnięcie kredytu w banku. Jednak banki udzielają pożyczek znacznie mniej chętnie niż jeszcze kilka lat temu. O wiele dokładniej weryfikują klientów pod kątem ich obecnej sytuacji finansowej.

Czym są kredyty celowe?

Kredyty można podzielić ze względu na to w jakim celu są zaciągane. Można sięgnąć oczywiście po pożyczkę konsumencką z której nie trzeba się zbytnio tłumaczyć, jednak dostępne są także celowe instrumenty finansowe np. na zakup mieszkania, rozwój firmy czy też kredyty rolnicze. Szczególnie rolnictwo jest obszarem, w którym można liczyć na kredyt na preferencyjnych warunkach. Często oprocentowanie takich zobowiązań finansowych jest niższe niż przy zwykłym kredycie, a także można liczyć na dogodniejsze rozłożenie spłaty kredytu w czasie.

Na co można przeznaczyć kredyt rolniczy?

Pożyczkę tego typu można przeznaczyć na działalność rolniczą, chociażby na zakup maszyn niezbędnych w gospodarstwie rolniczym. Składając wniosek o udzielenie takiego kredytu trzeba wskazać nie tylko sumę pieniędzy o jaką klient się stara, ale także na co pieniądze zostaną przeznaczone. Konsument ma także obowiązek rozliczyć się z wziętej pożyczki – najczęściej musi przedstawić faktury na przykład za zakup sprzętu rolniczego.

Dla kogo jest kredyt rolniczy?

Pożyczkę konsumencką może wziąć każda pełnoletnia osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a ponadto jej obecna sytuacja finansowa gwarantuje, że pożyczka zostanie spłacona. Oceniając zdolność kredytową bank analizuje szereg różnych czynników, między innymi bierze pod uwagę wysokość miesięcznych wpływów do gospodarstwa domowego czy też sprawdza czy zaciągnięte wcześniej pożyczki były spłacane terminowo. W przypadku kredytu rolniczego znacznie zawężony jest krąg osób, które mogą starać się o takie pieniądze. Kredyt na działalność rolniczą może wziąć jedynie osoba, która formalnie jest rolnikiem. Pieniądze z kredytu mają pomóc w rozwoju działalności rolniczej, dlatego nie można ich przeznaczyć na żaden inny cel. Jest to znaczna pomoc dla osób, które chcą się rozwijać w tej dziedzinie, a nie mają wystarczającej ilości gotówki.

 

Możesz również polubić…