Zakup domu, mieszkania
O własnym domu bądź mieszkaniu marzy większość z nas. Niestety niewielu jest w dzisiejszych czasach stać na zakup swoich czterech kątów. Większość z nas do spełnienia swojego marzenia musi zdecydować się na kredyt. Jaki kredyt najlepiej wziąć? Kto może takie kredytowanie otrzymać? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając dalej niniejszy tekst.
Jedyna sensowna forma kredytowania
Jeżeli chcemy zakupić do, mieszkanie, bądź samemu podjąć się budowy nieruchomości, to powinniśmy wybrać kredyt hipoteczny. Niestety bardzo dużo osób próbuje sfinansować zakup bądź budowę nieruchomości kredytem gotówkowym. Jest to naprawdę spory błąd. Przede wszystkim minusem kredytów gotówkowych jest krótki okres kredytowania i bardzo wysokie oprocentowanie. Kredyt hipoteczny jest natomiast oprocentowany na stosunkowo atrakcyjnym poziomie. Zazwyczaj około 5-6%, co przy dzisiejszych 19% kredytu gotówkowego jest naprawdę świetną ofertą. Dodatkowo hipoteczne kredyty mogą być udzielane nawet na okres 30-35 lat. Bardzo dużo zależy od wieku osób zaciągających taki kredyt. Gotówkowe natomiast możemy wziąć tylko na 8 lat bądź krócej. Tylko kilka banków oferuje maksymalny okres kredytowania do 120 miesięcy, czyli 10 lat.
Kto może otrzymać kredyt? – jakie warunki?
Przede wszystkim, aby otrzymać kredyt na dom to musimy mieć w dzisiejszych czasach wkład własny. Nie ważne czy to będzie dom, czy mieszkanie. W większości przypadków potrzebny jest wkład w wysokości minimum 30% wartości nieruchomości, którą chcemy zakupić, bądź planujemy wybudować. Niestety nie każdy jest w stanie spełnić ten warunek. Oprócz tego ważny jest wieku osoby wnioskującej o kredyt. Starsze osoby nie mogą liczyć na długi okres kredytowania. Jeśli chcemy wziąć kredyt na sfinansowanie zakupu nieruchomości, to warto zrobić to jak najwcześniej, aby okres kredytowania mógł być jak najdłuższy. Dzięki temu rata kredytu nie będzie dla nas dużym obciążeniem. Zanim otrzymamy kredyt musimy spełnić jeszcze jeden, bardzo ważny warunek! Jest to oczywiście stałe źródło dochodów. Każdy, kto zaciąga kredyt musi pracować, mieć comiesięczne dochody, które pozwolą mu utrzymać się i spłacać raty kredytowe. Przyjęło się, że nasza miesięczna rata nie może być wyższa niż 50% wynagrodzenia. Niektóre banki decydują się nawet na znacznie mniejszy procent. Najbezpieczniej jest na raty przeznaczyć około 30% miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli myślimy rozważnie to przemyślmy to i zróbmy wszystko, aby na tego typu wydatki nie przeznaczać więcej niż wspomniane wcześniej 30%.
Najnowsze komentarze