Kredyt dla rolnika

W naszym kraju jest spora ilość rolników prowadzących gospodarstwa rolnicze, hodowle itp. Jak każdy inny przedsiębiorca i wytwórca tak również i oni od czasu do czasu potrzebują wspomóc się kredytem. Czy rolnik również może bez problemów zaciągnąć kredyt? Czy kredyt rolniczy różni się czymś od innych form kredytowania, które są nam w większości przypadków znane?

Czy rolnik może otrzymać kredyt?

Kredyty bywają nieraz koniecznością. Każdy z nas prędzej czy później może mieć powód, aby taki kredyt zaciągnąć. Wielu rolników zastanawia się nad tym, czy oni również mają jakąkolwiek szansę na kredyt. Jak najbardziej mogą zaciągnąć kredyt. Podobnie jak każdy inny obywatel naszego kraju, przedsiębiorca, rolnicy również mogą udać się do banku i poprosić o dodatkową gotówkę. W większości przypadków rolnik otrzyma dodatkowe środki pieniężne. Oczywiście bank sprawdzi zdolność kredytową, stałe dochody, majątek. Jeśli wszystko będzie w porządku, a bank nie znajdzie żadnych przeciwwskazań, to na pewno taki rolnik otrzyma pieniądze.

Na co najczęściej rolnicy zaciągają kredyty?

Najczęściej pieniądze są potrzebne na zakup nowych maszyn rolniczych, które pozwolą zwiększyć zbiory, a także ułatwią wykonywania wszelkiej pracy w gospodarstwie rolniczym. Zazwyczaj pieniądze na taki cel biorą jednak właściciele dużych gospodarstw rolniczych. Ci, którzy są rolnikami małorolnymi często pożyczają pieniądze na bieżącą konsumpcję. Znacznie rzadziej myślą oni o rozwijaniu swojego gospodarstwa.

Czy brak stałego dochodu jest problemem?

Jeszcze nie tak dawno bez stałych i comiesięcznych dochodów nie mogliśmy liczyć na jakikolwiek kredyt czy pożyczkę. W takich sytuacjach w grę wchodziły tylko parabanki i różnego rodzaju chwilówki. Dopiero od kilku lat banki zaczynają bardziej ufnie podchodzić do osób, które nie posiadają systematycznych i stałych dochodów. Coraz więcej osób pracuje na umowy o dzieło, zlecenie. Dzięki temu również rolnicy, którzy nie zawsze mogą cieszyć się stałym dochodem mają szansę na kredyt. Najłatwiej jest go uzyskać jeśli zdecydujemy się na kredyt hipoteczny, pożyczkę hipoteczną. Bank posiada w takiej sytuacji zabezpieczenie zaciągniętego kredytu nieruchomością, która należy do rolnika. Bank nie podejmuje więc dużego ryzyka, ponieważ w razie problemów ze spłatą zobowiązania przez rolnika, może przejąć jego nieruchomość. Warto dlatego pamiętać przy zaciąganiu jakiegokolwiek kredytu, że należy spłacać wszelkie zobowiązania w terminie.

 

Możesz również polubić…