Co dziś trapi przedsiębiorców?

Każda osoba zakładająca własną firmę powinna zdawać sobie sprawę z wielu barier, które mogą utrudniać prowadzenie dochodowej działalności gospodarczej. Nawet najbardziej innowacyjny pomysł na biznes nie jest sam w sobie gwarancją sukcesu. Świadomość różnego rodzaju ryzyk i opracowanie odpowiednich metod ich ograniczania lub eliminowania może decydować o przetrwaniu oraz rozwoju firmy. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszyscy kontrahenci, z którymi będziemy współpracować będą w stu procentach wypłacalni.
Finanse i kłopoty z finansowaniem
Bardzo wielu przedsiębiorców boryka się z problemem zatorów płatniczych. Proces egzekwowania roszczeń bywa czasochłonny i generuje dodatkowe koszty. Dla firm funkcjonujących już jakiś czas na rynku i planujących nowe inwestycje utrudnieniem może być brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Luka na rynku pracy negatywnie wpływa na rozwój przedsiębiorczości, a napływ cudzoziemców nie jest w stanie zaspokoić potrzeb kadrowych pracodawców. Niebawem małe i średnie firmy będą musiały zmierzyć się z wdrożeniem pracowniczych planów kapitałowych. Będzie to kolejny koszt dla przedsiębiorcy. Szumnie zapowiadane przed wyborami podwyżki płacy minimalnej mogą okazać się nie lada wyzwaniem dla wielu zakładów pracy.
Niektórzy pracodawcy już teraz deklarują, że będą zmniejszać wymiar czasu pracy swoich pracowników, aby spiąć budżet przeznaczony na wynagrodzenia. Rozwojowi przedsiębiorczości nie sprzyjają też częste zmiany prawa, a przede wszystkim ogromna ilość regulacji prawnych, które mniej lub bardziej dotykają przedsiębiorców. Jeśli dołożymy do tego rozbudowany system podatkowy, rosnące koszty pracy i wszelkiego rodzaju obciążenia fiskalne, rysuje się niezbyt optymistyczny obraz. Działalność gospodarcza jest podatna na wiele czynników. Świadomość czyhających na każdym kroku ryzyk i przeszkód powinna skłaniać właścicieli firm do stałego rozwijania umiejętności przewidywania i adaptacji do zmian gospodarczych. Dzięki temu rosną szanse na przetrwanie firmy w czasie spowolnienia gospodarczego.
Najnowsze komentarze