Patriotyzm zaczyna się na zakupach

Przemykając w pośpiechu pomiędzy sklepowymi półkami raczej nie zastanawiamy się zbytnio nad pochodzeniem produktów, które lądują w naszym koszyku. Zwracamy za to uwagę na cenę, opakowanie, aktualne promocje. Kraj pochodzenia danego produktu schodzi raczej na dalszy plan. Tymczasem kupując bardziej świadomie, a dokładniej wybierając produkty polskich firm propagujemy patriotyzm gospodarczy.

 

Jako świadomi konsumenci polskich produktów i usług wspieramy rodzimą przedsiębiorczość, przyczyniamy się do rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy w Polsce. Bycie patriotą gospodarczym jest dla nas po prostu opłacalne. Patriotyczne zachowania konsumenckie są jednak wciąż mało popularne w naszym kraju. Przydałoby się w tym zakresie więcej akcji edukacyjno – promocyjnych. Patriotyzmu gospodarczego powinniśmy uczyć nasze dzieci. Duże pole do popisu mogłaby mieć w tej dziedzinie szkoła. Trzeba jak najczęściej wskazywać na pozytywne aspekty takiego działania. Polska żywność należy przecież do najzdrowszych w Europie i na świecie.

 

Nasze owoce, warzywa, nabiał, mięso są smaczne i wolne od modyfikacji genetycznych. Nie ograniczajmy się jednak tylko do produktów spożywczych. Patriotą gospodarczym możemy zostać tankując paliwo na stacji należącej do polskiego koncernu, wybierając rachunek oszczędnościowy lub kredyt w polskim banku lub kupując bilet lotniczy rodzimego przewoźnika. Każdemu z nas powinno zależeć na tym, aby kapitał pozostawał u nas, a nie wypływał do zagranicznych koncernów. Powinniśmy zatem zwracać większą uwagę na to, co kupujemy. Każda złotówka, która trafi do polskiego przedsiębiorcy wzmacnia przecież naszą gospodarkę.

 

Polskie produkty najłatwiej rozpoznać odczytując kod kreskowy. Jeśli początek kodu kreskowego stanowi ciąg cyfr „590” istnieje duże prawdopodobieństwo, że produkt został wyprodukowany w Polsce. Chcąc mieć większą pewność trzeba poszukać dodatkowych informacji na opakowaniu. Bardzo pomocne w identyfikacji polskich marek są aplikacje, która łatwo można zainstalować sobie na smartfonie. W sklepie uruchamiamy aplikację, skanujemy za pomocą telefonu kod kreskowy i natychmiast na ekranie wyświetli się komplet informacji na temat producenta, miejsca produkcji, udziału kapitału zagranicznego w firmie, która wyprodukowała dany produkt. Przy pomocy tych łatwo dostępnych i prostych narzędzi, bardzo szybko możemy stać się patriotą gospodarczym.

Możesz również polubić…