Spłata kilku kredytów

Jeżeli decydujemy się na zaciąganie kilku kredytów to ryzykujmy tym, że wpadniemy w pętlę założenia. Nie dla każdego spłata kilku kredytów jest bezproblemowa. Jeżeli przewidujemy zbliżające się problemy ze spłatą raty to warto poformować o tym fakcie bank wcześniej. Może nam się udać uzyskać wakacje kredytowe, zawieszenie raty lub jakieś inne rozwiązanie, które pomoże nam wyjść z problemów. Jeżeli jednak raty nas przytłaczają, mamy ich kilka może warto przemyśleć sprawę konsolidacji kilku kredytów w jeden i wówczas będziemy mieli jedną rate?

Dlaczego się zadłużamy

Wiele osób zastanawia się po co zaciąga się kredyty. Sprawa jest prosta. Dzięki zadłużaniu się możemy natychmiast kupić coś na co nas nie stać i moglibyśmy to mieć dopiero za jakiś czas jeżeli odłożymy pieniądze. Kredyty pozwalają cieszyć się nową rzeczą praktycznie od ręki. Oczywiście czym innym jest zakup nieruchomości na kredyt a czym innym zakup niepotrzebnego nam kolejnego telefonu lub ubrania na kredyt. Jak widać, są kredyt koniecznie i zupełnie bezsensowne. To właśnie często te małe zobowiązania powodują wpadanie w pętle zadłużenia. Jak to się dzieje? Schemat jest bardzo prosty, kupujemy na raty żelazko, odkurzacz, telewizor. Raty są niewielkie po 50 lub 100 zł. Jednak powoli ich przybywa. Nagle się okazuje, że mamy kilka lub kilkanaście rat i ich wartość przekracza granice naszej wypłacalności. Wówczas zaczyna się problem. Dlatego nie powinniśmy kupować ponad stan. Jeżeli możemy się jeszcze obyć bez nowego odkurzacza przez jakiś czas, to po prostu odłóżmy na niego pieniądze. Kupowanie na kredyt traktujmy jako ostateczność.

Jak się wyplatać z długów

Wiele osób spłacających klika lub kilkanaście zobowiązań zastanawia się nad tym jak wyjść z długów. Sposobem na to może być zdecydowanie kredyt konsolidacyjny. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że dzięki temu bank, który udziela nam kredytu konsolidacyjnego wygasza wszystkie nasze zobowiązania w innych bankach i bierze je na siebie. Zazwyczaj konsolidacja jest związana z wydłużeniem okresu kredytowanie co pozwala znacząco obniżyć ratę kredytu i poprawić swoją sytuację. Oczywiście nie jest to za darmo a dłuższy czas kredytowania oznacza, że wydamy więcej pieniędzy na obsługę tego zadłużenia. Często również w przypadku dużej ilości kredytów banki wymagają zabezpieczenia w postaci wpisu na hipotekę. Tak więc zdecydowanie lepiej jest unikać nadmiernego się zadłużania i tylko i wyłącznie kupować coś na co nas stać. Tak będzie nam się żyło zdecydowanie prosciej.

 

Możesz również polubić…