Zdolność kredytowa – Najważniejsze Informacje

Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania, jednak nie prowadzimy firmy która generuje kilkaset tysięcy złotych miesięcznie moglibyśmy mieć problem, zwłaszcza przy aktualnych cenach mieszkań, jednak na szczęście istnieją kredyty, jednak żeby wziąć takowy kredyt (na przykład hipoteczny) potrzebujemy posiadać właśnie zdolności kredytowej, a więc czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa – Najważniejsze Informacje

Kiedy prowadzimy firmę i zarabiamy ćwierć miliona miesięcznie, raczej nie musimy się martwić, jednak jeśli chcemy dokonać zakupu mieszkania za 250 tysięcy nie prowadząc działalności gospodarczej, możemy zaciągnąć kredyt w banku, jednak aby uzyskać taki kredyt musimy pokazać banku, że jesteśmy wiarygodni i damy radę spłacić go.
Dlatego na przykład musimy pokazać czy jesteśmy obecnie zatrudnieni i czy mamy stałe dochody.
Dużo łatwiej dostanie kredyt osoba, która jest zatrudniona na czas nieokreślony i ma stałe dochody, niż ktoś kto od niedawna prowadzi działalność gospodarczą, lub posiada umowę o zlecenie itp.
Taka zdolność kredytowa obowiązuje na całym świecie i na całym świecie działa na podobnej zasadzie.

Jeśli chcemy kupić mieszkanie za kwotę trzystu tysięcy czy jakąkolwiek inną kwotę musimy dokonać tzw. wpłaty własnej przykładowo 10% (w przypadku kwoty 300 tysięcy wyniesie to 30 tysięcy złotych), dlaczego musimy jednak dokonać takiej wpłaty własnej?
Wpłata własna jest pewnym zabezpieczeniem dla banku, ponieważ w przypadku kiedy przestaniemy spłacać raty (bez wpłaty) bank straci na takim mieszkaniu ponieważ wartość mieszkania zmaleje, jeśli jednak dokonamy takiej wpłaty, bank nie poniesie strat.

Dobrze jest wiedzieć, że kwota jaką jest w stanie przyznać nam bank jest zależna od naszych zarobków, przykładowo osoby które zarabiają 5 tysięcy miesięcznie dostaną kredyt w okolicach kwoty 300-500 tysięcy, natomiast osoby mające 9-10 tysięcy miesięcznie mogą dostać kredyt nawet w wysokości 1 miliona złotych (jednak bank nie musi przyznać takiej kwoty).

Jako wskazówkę warto dodać, że zamiast szukać w Internecie “zdolność kredytowa co warto wiedzieć” lepiej udać się do doradcy kredytowego i z nim porozmawiać, przedstawić mu całą sytuację, nasze zarobki, wszystko o co nas zapyta i wtedy działać, wtedy na pewno wyjdziemy lepiej, niż jak na własną rękę będziemy brać taki kredyt.
Pochodzenie do okienek też nie jest dobrą opcją, ponieważ panie w okienkach będą chciały nas namówić do wzięcia kredytu w tym konkretnym banku, ponieważ dostaną prowizje od każdego klienta, dlatego właśnie rozmowa z takim doradcą będzie najbezpieczniejszą opcją.

 

Możesz również polubić…