Koszty kredytów

Koszty kredytów

Kiedy zaciągamy zobowiązanie, poza nielicznymi promocjami zazwyczaj doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że będziemy musieli to spłacić z naliczonymi dodatkowymi kosztami. Warto jest posiadać wiedzę co wpływa na te koszty oraz czy można niektóre ograniczać oraz czy można również pewne koszty porównać w sposób rzetelny. Jednym z podstawowych elementów na jakie zwraca uwagę przeciętny człowiek jest oprocentowanie nominalne. To niestety nie jest najlepszy sposób porównywania oferty. Warto wiedzieć, że oprocentowanie nominalne udzielonego kredytu czy też pożyczki jest ograniczone przepisami prawa. Możliwa jest zatem taka sytuacja, że wszystkie banki będę miały najwyższy możliwy poziom oprocentowania, ale raty w poszczególnych bankach będą od siebie znacznie odbiegały. Z czego to wynika? Z tego, że nie tylko oprocentowanie nominalne wpływa na koszt kredytu. Jest o wiele więcej składowych kosztów udzielanego kredytu.

Czym jest oprocentowanie nominalne

Najprościej rzecz ujmując jest to podany koszt odsetek jakie bank doliczy do kredytu za pożyczone nam pieniądze. Sprawa tutaj jest prosta. Jeżeli pożyczamy 1000 zł z oprocentowaniem 10% w sakli roku, to po upływie roku powinniśmy oddać 1100 zł. Teoretycznie taka wiedza powinna nam wystarczyć do wyboru najlepszej oferty kredytu. Jednak tak nie jest, ponieważ do kredytu czy też pożyczki dochodzą również inne koszty. Oprocentowanie to jest regulowane w przepisach i nie może przekraczać konkretnych wartości, z drugiej jednak strony inne dodatkowe opłaty potrafią znacząco podnieść koszt całego kredytu.

Jak obniżyć koszty kredytu

Jak wcześniej było wspomniana na koszty kredytu wpływają różne elementy, które są ujęte w RRSO, jednak są również takie, które nie są ujęte. Warto wiedzieć, że na wiele z nich mamy mniejszy czy większy wpływ i możemy co nieco negocjować. Zawsze możemy próbować negocjować wysokość oprocentowania albo udzielanej prowizji. Sama prowizja w przypadku dużych kredytów potrafi być znaczącym kosztem sięgającym kilku tysięcy złotych. Jak widać jest o co walczyć, dlatego zdecydowanie dobrze jest mieć świadomość jak dokładnie porównywać koszty kredytu i jak wybrać ten najkorzystniejszy. Pamiętajmy, że w przypadku kredytu hipotecznego spłacanego kilkadziesiąt lat to nawet 20 zł miesięcznie będzie miało bardzo duże przełożenie na całość kosztów kredytu. Tak więc nie pozostaje nic innego jak dokładnie czytać warunki, porównywać oferty i wybierać tylko i wyłącznie te najlepsze na rynku.

 

Możesz również polubić…