Czym jest RRSO?

Jeżeli w życiu zdarza nam się sytuacja, że musimy zaciągnąć kredyt lub też pożyczkę, to jednym z kluczowych elementów na jakie powinniśmy zwracać uwagę jest koszt takiej usługi. Każdy bank inaczej kształtuje wysokość prowizji i ubezpieczenia jak i również oprocentowania kredytu. Przeciętnemu człowiekowi, mającemu do porównania kilkanaście ofert bankowych byłoby bardzo trudno wybrać taką, która go najbardziej interesuje. Tutaj z pomocą przychodzi wskaźnik RRSO, który pokazuje nam jaki jest całkowity koszt kredytu w skali roku, a to już znacząco ułatwia nam decyzję. Warto wiedzieć, że Rzeczywista roczna stopa oprocentowania nie pokazuje opłat dodatkowych, a czasami bank wymaga na nas założenie konta lub specjalnej karty a my będziemy zobligowani płacić za to kilka złotych miesięcznie, co również wpłynie na koszt kredytu. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest wyrażona w procentach w wartościach np. 14, 8%. Oznacza to, że koszt kredytu to 14. 8% w skali roku czyli za każde 1000 zł oddamy w ciągu roku 148 zł więcej. Jeżeli drugi kredyt będzie miała RRSO 12. 7% to oddamy od 127 zł więcej. Jak widać ten wskaźnik bardzo łatwo pozwala nam porównać ofertę dwóch i więcej instytucji finansowych.

RRSO a oprocentowanie?

Wiele osób ocenia koszty kredytu patrząc tylko i wyłącznie na oprocentowanie, a niestety to poważny błąd. Koszty kredytu zawierają znacznie więcej różnych pozycji, które mogą być bardzo różne a co za tym idzie znacząco wpłynąć na koszty kredytu. Może być tak, że pomimo znacznie niższego oprocentowania w banku A, ale wyższych innych opłat kwota do spłaty będzie znacznie wyższa. Dlatego powinniśmy dokładnie porównywać wskaźnik jakim jest RRSO i on nam odpowie na pytanie, który z porównywanych kredytów jest najtańszy. Co prawda czasem są jeszcze inne koszty, które mogą wpłynąć na to ile kredyt będzie nas kosztował w ogólnym rozrachunku. Do takich dodatkowych kosztów dodać musimy między innymi przykładowo koszty dodatkowego rachunku bankowego czy też karty kredytowej lub innej. Takie koszty często są niemożliwe do uniknięcia, dlatego warto brać je pod uwagę wybierając kredyt gotówkowy.

Po co jest ten wskaźnik?

Wskaźnik ten wprowadzono, aby klienci banków mogli w jasny i przejrzysty sposób porównywać konkretne instytucje finansowe. Wszelkie takie wskaźniki mają swój maksymalny poziom i warto wiedzieć, że banki nie mogą go przekraczać. Jednak ze względu na to, że koszt kredytu składa się z kilku pozycji, trudno jest przeciętnemu człowiekowi samodzielnie je porównać i dlatego trzeba było wprowadzić taki wskaźnik.

Możesz również polubić…