Mechanizm i funkcjonowanie dźwigni finansowej.

Jednym z popularnych narzędzi, często wykorzystywanych przez inwestorów jest dźwignia walutowa. Odgrywa ona istotną rolę zwłaszcza dla inwestorów indywidualnych. To kluczowe narzędzie, zwłaszcza w kontekście handlu na rynku finansowym.

Czym jest dźwignia finansowa?

Dźwignia finansowa to nowoczesne narzędzie, które pozwala inwestorom na zakup większej wartości pozycji, niż wynosi ich własny kapitał. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu lewarowanych produktów finansowych, takich jak kontrakty CFD lub opcje. W praktyce wygląda to w ten sposób, że inwestor wkłada tylko pewien procent wartości pozycji, a resztę dostarcza broker lub inna instytucja finansowa. Dźwignia finansowa działa na zasadzie proporcji pomiędzy własnym kapitałem a kapitałem pożyczonym od brokera. Wartość dźwigni jest zazwyczaj wyrażana jako stosunek wielokrotność o ile więcej możemy zainwestować. Na przykład, dźwignia 1:10 oznacza, że inwestor może dokonać zlecenia o dziesięciokrotnie większej wartości niż jego właściwy wkład.

Posłużmy się przykładem. Jeśli inwestor posiada 1000 zł i wykorzystuje dźwignię 1:10, może kontrolować pozycję o wartości 10 000 zł. Warto jednak zauważyć, że jeśli rynek się nie powiedzie i stracimy całość, to straty również są proporcjonalnie większe i inwestor straci dodatkowe 9000 złotych. Dlatego trzeba wyjść wcześniej z takiej stratnej pozycji.

Oczywiście legalni brokerzy zgodnie z prawem i regulacjami nie mogą zadłużyć inwestora, dlatego aby móc stosować dźwignię, wymagają depozytu zabezpieczającego. Depozyt zabezpieczający to niezbędny dodatkowy kapitał na rachunku inwestora. Nie stanowi on kosztu transakcji – są to środki finansowe zablokowane na czas otwarcia nowej pozycji, co oznacza, że trader nie może nimi obracać. W podanym przykładzie na koncie inwestora powinno znajdować się minimum 10 000 złotych, aby lewar 1:10 był dostępny. Trader inwestuje tylko 1000 zł, a 9 000 zł jest właśnie zabezpieczeniem w przypadku straty. Inwestując 1000 złotych możemy osiągnąć zysk jakbyśmy zainwestowali 10 000 zł.

Wpływ dźwigni na handel na różnych rodzajach kont

Brokerzy internetowi oferują różne konta do wyboru. Konta takie różnią się niektórymi cechami, w tym maksymalną oferowaną dźwignią finansową. Najczęściej występują trzy rodzaje kont.

  1. Konta Rzeczywiste: Są to standardowe konta, które pozwalają inwestorom handlować na rynku finansowym używając swojego kapitału. Dźwignia finansowa jest dostępna, ale zazwyczaj brokerzy narzucają ograniczenia, aby zapobiec zbyt dużym ryzykom. Często na takich kontach są niższe wartości dźwigni lub większy poziom depozytu minimalnego i zabezpieczającego. Inwestorzy mogą wybierać różne poziomy dźwigni, ale muszą pamiętać, że im większa dźwignia, tym większe ryzyko strat.

  2. Konta Demo: Konta demo są używane do nauki i praktyki handlu bez ryzyka utraty prawdziwych środków. Konta te powinien udostępniać każdy większy broker. Można z niego skorzystać np. na home.saxo i przetestować własne umiejętności. Dźwignia na takich kontach jest zazwyczaj duża, aby umożliwić eksperymentowanie z różnymi strategiami. To doskonałe miejsce do zrozumienia, jak działa dźwignia i jakie są jej konsekwencje. Jednocześnie blokady i zabezpieczenia przed stratą są niższe, gdyż nie inwestujemy prawdziwych pieniędzy.

  3. Konta VIP: Niektórzy brokerzy oferują konta VIP z wyższymi limitami dźwigni dla bardziej doświadczonych i instytucjonalnych inwestorów. Inwestorzy ci mają sprawdzoną i bogata historię inwestycji.

Jak pokazaliśmy w artykule, dźwignia finansowa jest narzędziem, które może znacznie zwiększyć potencjalne zyski. Niestety jest ona obarczona ryzykiem i podnosi również wielkość strat. Zaletą jest niewątpliwe dostępność dla każdego inwestora. Nie trzeba być doświadczonym traderem z wieloletnim stażem, aby mieć do niej dostęp. Sukces jak zawsze zależy tylko i wyłącznie od naszych umiejętności i skuteczności podejmowanych decyzji.

Możesz również polubić…