Nauka o finansach

Panowanie nad własnymi finansami nie jest prostym zadaniem. Nie każdy z nas jest w stanie oszczędzać i rozsądnie wydawać swoje pieniądze. Jeśli nie nauczymy się patrzeć na finanse w sposób ekonomiczny, to prędzej czy później popadniemy w tarapaty finansowe. Warto dlatego poszukać informacji na temat prawidłowego wydawania i odkładania gotówki na później.

Skąd czerpać wiedzę na temat finansów?

Jeśli mamy problem z prawidłowym gospodarowaniem pieniędzmi, to powinniśmy poszukać wiedzy na ten temat. Najlepszym rozwiązaniem jest czytaniem fachowej literatury, książek. Jeśli jednak należymy do osób, które mają wstręt do książek, to warto poszukać ciekawych blogów na temat finansów, których w Internecie jest cała masa. Możemy się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, które później pomogą w zarządzaniu finansami, w wychodzeniu z długów itp.

Nauka związana z finansami w szkole

Coraz więcej o finansach mówi się na zajęciach w szkołach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu młodzi ludzie będą mieli świadomość tego, co może stać się w momencie złego gospodarowania pieniędzmi. Może dzięki temu mniej osób popełni poważne błędy na początku swojego dorosłego życia. Dziś sporo osób bierze kredyty, chwilówki, bez żadnego dochodu. Pieniądze otrzymać z instytucji pozabankowej jest stosunkowo łatwo. Nie jest prosto, gdy musimy taki kredyt spłacić. Edukacja jest więc bardzo ważna i nie powinniśmy z niej rezygnować.

Czy każdy z nas może oszczędzać?

Na pewno każdy z nas może próbować oszczędzać. Czy jednak każdemu z nas się to może udać? Bardzo dużo zależy do naszych miesięcznych dochodów jak i wydatków. Ważne jest więc to na jakim poziomie żyjemy i chcemy nadal żyć. W przypadku kredytów zakłada się, że nie powinny być wyższe niż 30% naszych dochodów. W wyjątkowych sytuacjach może być to 50% ale jest to bardzo ryzykowne dla osoby, która taki kredyt spłaca. Jeśli więc oszczędzając jesteśmy odłożyć 30% naszej miesięcznej pensji to możemy uznać to za naprawdę ogromny sukces. Niewielu będzie w stanie to osiągnąć. Dla wielu osób dojście do takiej umiejętności będzie wymagać wiele wysiłku. Trzeba poczytać fora finansowe, blogi, a także grube książki pisane przez finansistów i ekonomistów. Jest to wszystko jednak jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Nie można więc się ograniczać i rezygnować. Zanim to zrobimy spróbujmy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Nauczmy się rozsądnie zarządzać naszymi domowymi finansami a zauważymy, że życie jest naprawdę piękniejsze.

 

Możesz również polubić…