Dobry zwyczaj – mądrze pożyczaj!

Kłopoty finansowe mogą się przydarzyć każdemu z nas. Niespodziewane wydatki potrafią skutecznie wydrenować nasz portfel z gotówki. Gdy w domowej kasie zaczyna brakować grosza, najprościej jest go pożyczyć. Jednak pożyczka pożyczce nie równa i lepiej wiedzieć od kogo, na jak długo oraz ile wziąć, by nie wpakować się w tarapaty. Zanim parafujemy umowę dokładnie sprawdzić, ile tak naprawdę przypływ dodatkowej gotówki będzie nas kosztował. Prowizje, opłaty dodatkowe, odsetki i inne „dodatki” do naszej pożyczki mogą okazać się na tyle uciążliwe, że pożyczka będzie zupełnie nieopłacalna.

 

Nikt nie chce przecież dopłacać do interesu. Najlepiej zwrócić tyle samo lub niewiele więcej, niż pożyczyliśmy. Wybór na rynku pożyczkowym jest na tyle duży, że bez problemu znajdziemy korzystną ofertę. Zwykle wszystkie formalności można załatwić nie ruszając się z kanapy. Jest to wygodne rozwiązanie nie tylko dla osób prywatnych. Z pożyczek chętnie korzystają też firmy, które finansują w ten sposób nowe inwestycje lub wspomagają swoją płynność finansową. W Polsce dość dużym problemem jest tzw. luka finansowania. W największym stopniu dotyka ona najmniejsze podmioty gospodarcze. Mikro, małe i średnie firmy mają spore trudności z pozyskaniem kapitału w odpowiedniej wysokości w bankach. Na szczęście funkcjonują w naszym kraju fundusze pożyczkowe i poręczeniowe.

Kredyt – czy łatwo dostać?

Ich oferta jest sprofilowana pod kątem mniejszych podmiotów. Dla banków nowe firmy są bardzo mało wiarygodnym partnerem. Nie mają one bowiem odpowiednio długiej historii kredytowej. Fundusze pożyczkowe stwarzają dużo większe możliwości finansowania dla małych firm, które chcą się rozwijać, a takich przecież nad Wisłą nie brakuje. Procedura uzyskania pożyczki w takich instytucjach jest maksymalnie uproszczona. Nawet jeśli przedsiębiorca ma trudności z wypełnieniem wniosku, czy przygotowaniem biznesplanu, konsultanci pomagają w formalnościach. Wielką zaletą takich pożyczek jest niskie oprocentowanie. Można też liczyć na karencję w spłacie rat, a nawet częściowe umorzenie długu. Dla firmy, która jest na dorobku ma to kolosalne znaczenie. W aktualnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej dużo większy nacisk położono na wykorzystanie instrumentów zwrotnych. Zamiast dotacji można teraz uzyskać pożyczkę, ale na preferencyjnych warunkach.

 

Właśnie ze względu na ten preferencyjny charakter wsparcia jest ono udzielane jako pomoc de minimis. Doskonałym przykładem oferty pożyczkowej na preferencyjnych warunkach jest program pt. „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mogą z niego skorzystać osoby, które dopiero myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej, ale też przedsiębiorcy, którzy planują stworzenie nowego miejsca pracy. Pożyczki, które są dystrybuowane do beneficjentów końcowych za pośrednictwem pośredników finansowych mają niewielkie oprocentowanie. Niewątpliwą zaletą tego programu jest też brak opłat za rozpatrzenie wniosku i obsługę pożyczki. Dla sektora MSP tego rodzaju instrumenty finansowania są bardzo często jedyną możliwością pozyskania kapitału.

Możesz również polubić…